Blog poświęcony 53. edycji festiwalu piosenki dziecięcej Zecchino d'Oro. Za jego pośrednictwem poszukiwałyśmy dziecka, które reprezntowałoby Polskę w Bolonii na tegorocznej edycji konkursu oraz kompozytorów piosenek dziecięcych. A teraz kibicujemy Zuzannie Rosie (10 lat) z Krakowa, która będzie śpiewać na 53 Zecchino d'Oro w imieniu wszystkich polskich dzieci.

Przed nami wielki finał!

Za nami już 4 dni festiwalu. W czwartek jury, którego sklad stanowili dziadkowie i babcie z wnuczkami wybralo Zecchino Blu [Niebieski] - nagrodę tę otrzymala piosenka "Un Contadino". Bylo to chyba do przewidzenia, bo... w tresci piosenki mowa o dziadku, który jest farmerem i prowadzi wesole życie na wsi, jest przyjacielem wszystkich zwierząt, a jego praca daje mu możliwosc obserwowania natury z bliska. "Un contadino" to skoczna i wesola piosenka, slucha się jej z przyjemnoscią!

W piątek czyli wczoraj, ulubioną piosenkę wybieraly mamy w ciąży. Nagrodę Zecchino Verde [Zielony] otrzymala piosenka "Bravissimissima" [Naj naj najwspanialsza], którą rewelacyjnie spiewa 5-letnia Margherita. Ten utwór to trochę taki do wspólczesnych rodziców, aby pamiętali że ich male dzieci niekoniecznie pragną od kolyski uczestniczyc w tzw. "wyscigu szczurów" i być "naj naj naj" w kilku dziedzinach na raz. Dziewczynka spiewa więc, że nie chce być doskonala jak wszyscy wokol niej, że nie chce być gwiazdą z reklamy... że woli być wspaniala w robieniu baniek z mydla, w przytulaniu się do mamy, w usmiechu buzią ubrudzoną czekoladą, w balaganieniu wsród lalek i przeżuwaniu slodkich cukierkow. To chyba apel "pozwólcie mi być dzieckiem".

"Un sogno nel cielo" , które codziennie prezentuje Zuzia na razie nie zbiera nagród. Ale trzeba pamiętać, że żadne jury na festiwalu nie ocenia dziecka i jego spiewu, ale samą piosenkę czyli tekst, melodię i przeslanie. Wszystkie dzieci na Zecchino są "protagonisti" czyli bohaterami festiwalu, na równi. Nagrody są przyznawane autorom piosenek, a nie dzieciom, które je wykonują.

Poza tym Zuzia spiewa perfekcyjnie, "dobrze" czy "wspaniale" to za malo powiedziane! Ma dopracowaną każdą nutkę, każdą końcówkę i glos bardzo dojrzaly. Wczoraj zanim zaczęla spiewac, prowadząca festiwal Veronica Maya, powiedziala publicznie, że Zuzia jak przyjechala do Bolonii nie umiala ani slowa po wlosku, a dzis już próbuje mówić, umie zapytać "come ti chiami" [jak sie nazywasz] oraz że... jako jedyna spiewa z perfekcyjnym akcentem wloskim! To naprawdę robi wrażenie ponieważ np. Japończyka Ryoma nie można prawie nic zrozumieć jak spiewa tekst wloski... Zuziu jestesmy pelni uznania dla Twojej pracy! Dobrej zabawy na finale!

Dzis od 17.15 do 20.00 na RAIUNO wielki final, jury zlożone z dwudziestu dzieci dzieci w wieku od 8 do 12 lat wybierze Zecchino d'Oro czyli glówną nagrodę festiwalu!

Zuzia podczas Cena delle Nazioni czyli "Kolacji Narodów" w czasie której mama każdego solisty przygotowuje potrawy na wspólny posilek, charakterystyczne dla regionu swiata lub Wloch, z którego przyjechalo dziecko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz