Blog poświęcony 53. edycji festiwalu piosenki dziecięcej Zecchino d'Oro. Za jego pośrednictwem poszukiwałyśmy dziecka, które reprezntowałoby Polskę w Bolonii na tegorocznej edycji konkursu oraz kompozytorów piosenek dziecięcych. A teraz kibicujemy Zuzannie Rosie (10 lat) z Krakowa, która będzie śpiewać na 53 Zecchino d'Oro w imieniu wszystkich polskich dzieci.


CO TO JEST ZECCHINO D’ORO?
Zecchino d’Oro to międzynarodowy festiwal piosenki dziecięcej, odbywający się co roku w listopadzie, w Bolonii, we Włoszech. Jego celem jest promowanie dobrej piosenki dziecięcej, tworzonej przez najlepszych autorów i kompozytorów.
Zecchino d’Oro powstał w Mediolanie w 1959 roku. Jego głównym pomysłodawcą i organizatorem był Cino Tortorella, który do dziś jest jednym z prezenterów festiwalu. Od 1961 roku konkurs odbywa się w studio telewizyjnym franciszkańskiego Instytutu św. Antoniego w Bolonii i cieszy się niesłabnącą popularnością. Zecchino d’Oro to coś więcej niż najpopularniejszy program telewizyjny, skupiający przed odbiornikami całe rodziny: stało się nieodzowną częścią włoskiej kultury. Tym bardziej, że festiwal doczekał się już 52. Edycji, co jest ewenementem na skalę światową.
W 1976 roku festiwal Zecchino d’Oro stał się międzynarodowy. Co roku setki dzieci z całej Italii oraz różnych krajów świata biorą udział w eliminacjach do kolejnej edycji, bowiem uczestniczyć w Zecchino d’Oro to niezapomniana przygoda na całe życie!
Co roku do konkursu staje osiem piosenek włoskich i cztery zagraniczne; przeszło siedemdziesiąt państw zaprezentowało już na festiwalu swoje dziedzictwo kulturalne, baśnie, legendy czy modlitwy. Polska występowała na Zecchino d’Oro cztery razy: w 1977 roku piosenką „Rapa-Rapanello” (solistki Katarzyna Górecka i Hanna Kedaj); w 1984 roku „La mazurca della mela annurca" (solista Marcin Ziółkowski); w 1989 roku „Mettiamoci a ballare” (solistka Karolina Olczedajewska) i w 2004 roku „Patataj” (solistka Joanna Strembicka). W 2010 roku Polska ma szansę wystąpić po raz piąty!
Główną nagrodę konkursu czyli „Zecchino d’oro” zdobywa nie dziecko wykonujące piosenkę, ale autorzy tekstu i muzyki. Festiwal nie promuje dziecięcych gwiazd, lecz jest świętem piosenki dziecięcej na najwyższym poziomie.



PICCOLO CORO „MARIELE VENTRE” DELL’ANTONIANO
W 1963 roku powstał Piccolo Coro dell’Antoniano, Mały Chór Antoniański. Jego założycielką była Mariele Ventre. Od lat Piccolo Coro – szkoła piosenki [muzyki] i życia – niezmiennie towarzyszy solistom śpiewającym na Zecchino d’Oro. Chór ma w swoim dorobku liczne nagrania i tournee’ zagraniczne. Składa się z dzieci w wieku od 4 do 11 lat, które owocem swojej ciężkiej pracy wzbogacają festiwal, wykonując w każdej piosence część chórową – nierzadko śpiewaną na trzy głosy.
W latach 80. i 90. chór był bardzo popularny w Polsce i odbył do naszego kraju cztery tournee: w 1987, 1989 i 1991 i 2001. Warto dodać, że Piccolo Coro ma na swoim koncie liczne platynowe i złote płyty, w tym jedną w Polsce.
W 1995 roku zmarła Mariele Ventre. Całe życie poświęciła muzyce, dzieciom, Antoniano i Zecchino d’Oro. Piccolo Coro zmieniło nazwę na Piccolo Coro “Mariele Ventre” dell’Antoniano; obecnie dyrygentką jest Sabrina Simoni, przy współpracy artystycznej Antonelli Tosti.


BYĆ SOLISTĄ NA ZECCHINO D’ORO…
… to fantastyczna przygoda! Co roku wybitni muzycy i współpracownicy z Antoniano wybierają kilkanaście piosenek do przedstawienia na festiwalu. Dzieci mają za zadanie wykonać piosenki na festiwalu, a specjalne jury dziecięce wybiera najlepszą z nich, której autorzy otrzymują główną nagrodę czyli „zecchino d’oro” (złoty cekin).
Solistami zostają dzieci w wieku od 3 do 10 lat (Włosi) oraz od 5 do 10 lat (zagranica). Dziecko, które pomyślnie przejdzie wszystkie etapy eliminacji, w pierwszej połowie września przyjeżdża (przylatuje) do Bolonii (podróże oraz oba pobyty we Włoszech odbywają się na koszt Antoniano), gdzie uczy się swojej piosenki. Dzieci zza granicy są uczone włoskich słów swojej piosenki, ale jedną zwrotkę śpiewają w ojczystym języku. Często piosenka zagraniczna jest charakterystyczna dla kraju, z którego pochodzi dziecko, aby w ten sposób ukazać różnorodność kultur. Nie ma obawy, że dziecko nie zdoła się nauczyć tekstu włoskiego – podczas przeszło 34-letniej historii międzynarodowych występów na Zecchino d’Oro, nie zdarzyło się to nigdy!
Zwieńczeniem wrześniowego pobytu w Bolonii, który trwa 7-10 dni, jest nagranie piosenki. Następnie soliści dostają nagraną swoją piosenkę i bardzo szczegółowe instrukcje, jak należy ją ćwiczyć w domu przez kolejne dwa miesiące. Dzieci zza granicy otrzymują specjalnie nagraną, bardzo wyraźną samą wymowę poszczególnych słów.
Na kilka dni przed rozpoczęciem festiwalu, wszystkie dzieci po raz drugi zjeżdżają się do Bolonii i rozpoczynają się ostatnie próby i przygotowania. Wreszcie festiwal rusza! Trwa 5 dni i jest transmitowany przez włoską telewizję oraz Eurowizję. Codziennie występy trwają 90 minut, a wielki finał - aż 3 godziny. Każdego dnia wszystkie dzieci, wraz z akompaniującym im chórem Piccolo Coro, wykonują swoje piosenki. Każdego dnia piosenki (nie dzieci!) są oceniane przez różne jury: najmłodsze dzieci (które głosują za pomocą kolorów), dziadków i babć, muzyków, a wreszcie przez jury dziecięce w wieku 8-10 lat, które ostatecznie decyduje komu przyznać główną nagrodę.
Co roku ukazuje się płyta z wszystkimi utworami aktualnej edycji Zecchino d’Oro.
Organizatorki: Xenia Zawanowska (z upoważnienia Antoniano), Karolina Olczedajewska, Katarzyna Szaraniec.

8 komentarzy:

  1. Super sprawa ten konkurs, trzymamy kciuki za Zuzię!

    OdpowiedzUsuń
  2. Piccolo Coro - to były czasy, pamiętam jak pzyjeżdzali do Polski, biletów nie można było dostac na długo przed koncertem.....

    OdpowiedzUsuń
  3. Zuzia, Zuzia, Zuzia!!!! Trzymamy kciuki. Czy w Polsce będzie można kupić cd?

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie miałam pojęcia, że ten chór jeszcze istnieje i że znów będzie Polska na festiwalu:-)))
    Wspaniała sprawa!!! Też będę trzymała kciuki za małą solistkę!

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja też trzymam kciuki za Zuzie. Najpiękniejsza piosenka tej edycji :) Brawo

    OdpowiedzUsuń
  6. Czy ktoś wie gdzie można kupić płyty z piosenkami chóru (również te festiwalowe). Będę bardzo wdzięczna za info!

    OdpowiedzUsuń
  7. Napisz na kasia.szaraniec@gmail.com w sprawie płyt. Zasadniczo można je sprowadzić z Antoniano.

    OdpowiedzUsuń
  8. 52 years old Web Developer II Luce Kesey, hailing from Brossard enjoys watching movies like Iron Eagle IV and Skateboarding. Took a trip to Quseir Amra and drives a Ferrari 250 SWB Competizione "SEFAC Hot Rod". zobacz te strone internetowa

    OdpowiedzUsuń